Jak pielęgnować skórę w samochodzie? Mini poradnik
Skórzana tapicerka to marzenie wielu kierowców, które gdy się ziści, często cieszy tylko przez chwilę. Dlaczego? Nie każdy kierowca właściwie pielęgnuje skórę, a to odbiera jej uroku. Jaka chemia do pielęgnacji tapicerki skórzanej jest najlepsza? Jakie zabiegi trzeba wykonywać? Jak to robić? Przygotowaliśmy mini poradnik.
Dlaczego skórę należy czyścić i pielęgnować?
Zacznijmy od podstaw. Dlaczego czyszczenie i pielęgnacja tapicerki skórzanej są tak istotne? Aby dobrze to zrozumieć, trzeba poznać strukturę skóry. To materiał bardzo trwały, ale naturalnie porowaty. Dzięki porom skóra dobrze wchłania wilgoć, a nam się po prostu lepiej na niej siedzi. Niestety to właśnie w tych zagłębieniach (porach) zbiera się brud. Może być niewidzialny dla naszego oka, ale po dłuższym czasie wpłynie na wygląd tapicerki. Drobinki piasku zaczną ją wycierać, wilgoć zmieni jej kolor itd. Szczególnie podatna na przebarwienia z tego powodu jest skóra jasna.
Dodatkowo skóra wymaga nawilżenia, bo sucha szybciej się starzeje i pęka. To podobna pielęgnacja do tej, której wymaga ludzka skóra.
Wybór chemii do pielęgnacji tapicerki skórzanej
Za sukces czyszczenia i pielęgnacji skóry samochodowej w dużej mierze odpowiadają używane kosmetyki. Tanie, niskiej jakości często jedynie imitują poprawę wyglądu. W rzeczywistości tworzą mieniącą się warstwę na skórze – ta wydaje się być nawilżona, ale nie jest w ogóle odżywiona.
Producent chemii do czyszczenia tapicerki skórzanej ma więc szczególne znaczenie. Kierowcy doceniają zwłaszcza amerykańskie kosmetyki i akcesoria Gliptone. Pamiętaj jednak, aby przed zakupem produktów tej marki upewnić się, że są oryginalne. Na rynku nie brakuje podróbek, które przybyły z Azji, zamiast z USA.
Jak czyścić i pielęgnować skórę?
Na początek – zorientuj się, jaki masz rodzaj skóry w samochodzie. Zupełnie inne kosmetyki należy użyć do skóry naturalnej, inne dla eko skóry. Koniecznie sprawdź to, nim przystąpisz do czyszczenia!
Przed czyszczeniem na mokro z użyciem odpowiedniego środka i szczotki dokładnie odkurz tapicerkę. Dzięki temu unikniesz zacieków i uszkodzeń mechanicznych. Pamiętaj też, aby najpierw wypróbować środek czyszczący na niewidocznym fragmencie skóry. Zapobiegniesz w ten sposób dużym zniszczeniom, jeśli okaże się, że środek został źle dobrany.
Tapicerkę czyść całościowo. Jeśli zdecydujesz się wyczyścić jedynie fragment, będzie on się oznaczać na tle brudnych elementów. Natomiast tłuste plamy możesz usunąć nie szczotką i mikrofibrą, lecz myjką parową (trzymaj ją w odpowiedniej odległości, by nic się nie rozkleiło).
Do pielęgnacji skóry polecamy kosmetyki nawilżające (trzeba ich używać regularnie!). Zależnie od rodzaju środka aplikacja nieco się różni, dlatego pamiętaj, by postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Preparaty pielęgnacyjne należy nakładać na czystą tapicerkę.