Czy samochody elektryczne mają inny przegląd techniczny?

Każdy samochód, niezależnie od swej konstrukcji, marki czy modelu, powinien być poddawany systematycznym przeglądom. Ich regularne wykonywanie nie tylko chroni nas przed wystąpieniem usterki na trasie, lecz również przed utratą gwarancji producenta. Przejście badania technicznego jest z kolei warunkiem dopuszczenia wozu do ruchu drogowego. W naszym artykule przyjrzymy się szerzej kwestiom, związanym z przeglądami samochodów, ze szczególnym uwzględnieniem coraz popularniejszych pojazdów elektrycznych.

Gdzie wykonuje się badania techniczne?

Badania techniczne przeprowadzić można w posiadającej odpowiednie uprawnienia stacji diagnostycznej. Na stronie stacje kontroli pojazdów w Gdańsku znajdziemy przykładowy spis przedsiębiorstw z tej branży, działających w Trójmieście. Osoby, zatrudnione w takich podmiotach, są prawdziwymi specjalistami w dziedzinie motoryzacji: aby wykonywać swoją pracę, muszą nie tylko wykazać się wykształceniem kierunkowym, lecz również ukończyć odpowiednie kursy i zdać egzamin.

Co zrobić z samochodem, który nie przeszedł badania technicznego?

Jeżeli diagnosta stwierdzi, że samochód nie powinien jeździć po drogach, właściciela czeka kosztowna naprawa. Nie zawsze jest ona opłacalna – w przypadku starych aut tańszym rozwiązaniem bywa ich zezłomowanie. Przed podjęciem takiej decyzji warto przeczytać artykuł „Stacje demontażu — czy są bezpieczne? Oszustwa na stacjach złomowania” – opisuje on najczęstsze nieprawidłowości w tej branży. Oczywiście może się również okazać, że usterka jest niewielka, a jej naprawa – opłacalna. W takiej sytuacji właściciel auta powinien usunąć ją i w ciągu 14 dni ponownie zjawić się u diagnosty.

Czym przegląd samochodu różni się od badania technicznego?

Wiele osób używa określeń „badanie techniczne” i „przegląd wozu” zamiennie. W praktyce jednak występują istotne różnice pomiędzy tymi pojęciami:

  • Badanie techniczne jest obowiązkowe, a jego brak uniemożliwia poruszanie się danym samochodem po drogach. Przegląd jest procedurą dobrowolną.

  • Kierowcy, który nie wykona badania technicznego, grozi mandat, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i odholowanie wozu. Konsekwencją niewykonania przeglądu będzie co najwyżej utrata gwarancji.

  • Badanie techniczne wykonuje się zazwyczaj raz w roku. Przegląd powinien zostać wykonany, gdy zajdą określone w instrukcji eksploatacji auta przesłanki (najczęściej jest to przejechanie przez wóz określonej odległości lub upływ konkretnego czasu od zakupu).

  • Ponadto badania techniczne wykonywane są przez wspomniane już stacje kontroli pojazdów, a przeglądy — w autoryzowanych stacjach obsługi, wyznaczonych przez producenta.

Jak przebiega badanie techniczne samochodu elektrycznego?

Obowiązkowe badanie techniczne samochodu elektrycznego nie różni się specjalnie od tego, które jest udziałem pojazdów napędzanych tradycyjnymi silnikami: diagnosta sprawdza VIN, układ kierowniczy, hamulcowy, oświetlenie i zawieszenie. Odmienność procedur dotyczy jedynie analizy spalin – samochód elektryczny, ze względu na specyfikę swojego napędu, nie wytwarza ich, nie są więc one badane. W rezultacie wozy z zasilaniem bateryjnym zwykle opuszczają stację diagnostyczną szybciej od aut tradycyjnych.

Jak wygląda przegląd gwarancyjny samochodu z silnikiem elektrycznym?

Przegląd samochodu z silnikiem elektrycznym ma nieco inny przebieg niż analogiczna procedura, dotycząca wozu z tradycyjnym napędem. W przypadku „elektryka” nie ma na przykład konieczności wymiany oleju, poszukiwania wycieków w komorze silnika oraz czyszczenia lub wymiany niektórych podzespołów (m.in. świec). Oczywiście wiele zabiegów serwisowych wygląda podobnie jak w samochodzie tradycyjnym – mowa tu o kontroli układu hamulcowego, zawieszenia, amortyzacji czy filtru powietrza w kabinie kierowcy.

Dlaczego warto dbać o systematyczne przeglądy samochodu?

Zadbany samochód jest nie tylko wizytówką kierowcy, lecz również swoistą gwarancją jego bezpieczeństwa. Warto więc wykonywać systematyczne przeglądy stanu technicznego auta nawet wówczas, gdy nie zobowiązują nas do tego przepisy prawa i wymogi producenta – dzięki temu zyskamy pewność, że zarówno my, jak i nasi pasażerowie, zawsze bezpiecznie dotrzemy do celu.