Chłodzenie silnika w samochodach osobowych i ciężarowych

W samochodach znajdziemy różnego rodzaju chłodnice, mogą być to chłodnice które będą odpowiadały za obniżanie temperatury oleju, także chłodnica wody.

Oczywiście w zależności od silnika będą one posiadały różną wielkość oraz różne parametry techniczne. W przypadku samochodów ciężarowych bardzo ważną rolę spełnia chłodnica oleju, w tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę iż silnik do prawidłowej pracy będzie potrzebował oleju o odpowiednich parametrach oraz oczywiście odpowiedniej temperaturze. Dzięki temu olej będzie uzyskiwał odpowiednią lepkość, będzie mógł prawidłowo smarować wszystkie elementy mechaniczne.

Chłodzenie silnika w samochodach osobowych i ciężarowych

Jak działa chłodnica oleju?

W tym przypadku jest to system oparty na płynie który krąży w zamkniętym obwodzie, jego częścią jest chłodnica gdzie olej przechodząc przez specjalne żebra zostaje schłodzony do pożądanej temperatury pracy. Warto zwrócić uwagę iż w silnikach tłokowych podczas spalania mieszanki wytwarzane są dość duże ilości ciepła, w tym przypadku kiedy zabrakłoby odpowiedniego chłodzenia silnik mógłby zostać szybko zatarty. W tym przypadku do chłodzenia jest wykorzystane powietrze, dlatego chłodnica powinna znajdować się w miejscu które będzie znajdowało się z przodu pojazdu, często są to dość duże chłodnice które pozwalają na zastosowanie dużej ilości żeber.

Warto zwrócić uwagę iż aby cały system działał sprawnie powinien być szczelny, dlatego też wykrycie nieszczelności na uszczelkach, różnego rodzaju wężach czy też w samej chłodnicy powinno skutkować wizytą w serwisie. Niekiedy zdarza się iż uszkodzeniu może ulec sama chłodnica, może to być następstwem korozji czy uszkodzenia mechanicznego. Oczywiście możemy poszukać serwisu który zajmuje się regeneracją, naprawą chłodnic, lub też możemy zdecydować się na zakup nowej chłodnicy do naszego pojazdu.

Naturalnie chłodnice znajdziemy w samochodach osobowych jak również w samochodach ciężarowych przykładowo firmy Man chłodnica oleju – DBK Parts, to serwis który oferuje oryginalne części do samochodów ciężarowych, może zaoferować także chłodnice. Warto zwrócić uwagę iż pojazd z uszkodzoną chłodnicą nie może kontynuować jazdy, w przypadku firmy spedycyjnej, może to powodować duże straty, dlatego też wymiana chłodnicy w tym przypadku musi odbyć się szybko i sprawnie.