Jak działa piec konwekcyjny?

Każda profesjonalna kuchnia powinna posiadać wydajny piekarnik, dzięki niemy będziemy mogli przyrządzać szybko różnego rodzaju dania.

Piece konwekcyjne pieczą się poprzez nadmuch gorącego powietrza na powierzchnię produktu, więc nie jest to system wymiany ciepła, który optymalizuje rozwój objętości i struktury jedzenia. Konwencjonalne piekarniki mają źródło ciepła na dole. Tak więc, gdy piekarnik się nagrzewa, spód piekarnika jest bardzo gorący, a góra chłodniejsza. Gdy tradycyjny piekarnik stygnie, dolne źródło ciepła włącza się ponownie i w razie potrzeby ogrzewa. Rezultatem tego wszystkiego jest to, że dno nagrzewa się bardziej niż wierzch. Również rzeczy na wyższych stojakach nie nagrzewają się tak bardzo, że jedzenie na niższych.

Przykładowo jeżeli chcemy odgrzać w piekarniku dwie pizze, jedna z nich będzie lepiej przygotowana w tym samym czasie.

Dlatego też poszukiwano rozwiązań, które pozwoliły by na osiąganie tych samych temperatur w całym piekarniku. W ten sposób opracowano działanie pieca konwekcyjnego, jedyną różnicą jest mały wentylator w piekarniku, który delikatnie porusza powietrze.

Ma to na celu rozwiązanie problemów z tradycyjnym piekarnikiem wówczas jedzenie na różnych poziomach będzie piekło się w tym samym tempie.

Przykładowo jeżeli będziemy piekli całą kurę lub kaczkę, będzie ona równomiernie przypiekała się ze wszystkich stron. Piec konwekcyjny sprawdzi się bardzo dobrze także jeżeli chcemy upiec wiele różnych porcji, na różnych poziomach piekarnika. Wówczas wymuszony obieg pozwoli upiec wszystkie porcje jednakowo. W przypadku pieca tradycyjnego, gdzie źródła ciepła umieszczone są na górze lub u dołu trudno będzie piec równomiernie. Trzeba wówczas przekładać półki w czasie pieczenia, co będzie dość uciążliwe. W profesjonalnych restauracjach piece konwekcyjne są bardzo pomocne, dzięki nim można znacznie usprawnić pracę w całej kuchni. Jeżeli szukamy tego rodzaju rozwiązania warto odwiedzić stronę: https://crispan.pl/piec-konwekcyjny/, znajdziemy tam wiele różnych piekarników.