Jak działają stacje szybkiego ładowania samochodów elektrycznych?

W związku z rosnącą popularnością samochodów elektrycznych rośnie także zapotrzebowanie na stacje ładowania. Coraz częściej widzimy je na poboczu drogi stacje ładowania samochodów elektrycznych, w centrach handlowych i w pobliżu miejsc pracy.

Jednak, choć ich nie widać, 85% właścicieli samochodów elektrycznych korzysta z domowych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Podczas gdy samochody są tradycyjnie zasilane benzyną, samochody elektryczne wykorzystują energię elektryczną zgromadzoną w akumulatorze. Elektryczne akumulatory samochodowe są zaawansowane technologicznie i drogie, w większości pojazdów elektrycznych są to zwykle akumulatory litowo-jonowe lub niklowo-wodorkowe przeznaczone do zasilania silnika elektrycznego. Obecnie większość samochodów elektrycznych ma zasięg około 200-300 kilometrów na jednym ładowaniu. To może nie wydawać się dużo, ale biorąc pod uwagę, że stacje ładowania spotykamy coraz częściej, pojazd elektryczny ma sens. Oznacza to jednak również, że samochody elektryczne muszą częściej być ładowane, niż samochody tradycyjne tankowane. Wystarczy podłączyć telefon komórkowy do sieci, aby naładować go naładować, podłączenie pojazdu elektrycznego do ładowania działa w ten sam sposób. W rzeczywistości zarówno urządzenia elektroniczne wielokrotnego ładowania, jak i pojazdy elektryczne wykorzystują podobne rodzaje akumulatorów, zwykle albo akumulatory litowo-jonowe, albo akumulatory niklowo-wodorkowe.

Ładowanie akumulatorów w samochodach elektrycznych wymaga specjalnych ładowarek w celu zwiększenia poziomu naładowania akumulatora przy jednoczesnym zrównoważeniu bezpieczeństwa i wydajności. Ładowarka to urządzenie, które doprowadza prąd przemienny ze źródła zasilania do przetworzenia na prąd stały w akumulatorze pojazdu elektrycznego. Istnieje wiele różnych rodzajów ładowarek, ważne jest, aby wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb. Certyfikowany elektryk może pomóc doradzić, która ładowarka naładuje Twój samochód najszybciej. Oczywiście stacje szybkiego ładowania można umieścić w wygodnym miejscu, niektórzy montują je w garażu, inni przy domach, chodzi tu oczywiście o naszą wygodę.