Wrocław: Pomoc drogowa dla tirów – na jakie usługi możemy liczyć?

Wśród pojazdów, poruszających się po naszych drogach, duży odsetek stanowią tak zwane TIR-y – samochody ciężarowe, dostosowane do komercyjnego przewozu dużych ładunków. Znaczny rozmiar powoduje, że ich potencjalna naprawa, w przypadku awarii czy kolizji na drodze, wymaga specjalistycznych rozwiązań. Zespół pomocy drogowej, zaangażowany w działania tego typu, powinien posiadać nie tylko odpowiednie zaplecze techniczne, lecz również wiedzę, pozwalającą na przeprowadzenie napraw, a w wielu wypadkach – również odpowiednie uprawnienia. Jakie typy usług oferowane są w przypadku konieczności usunięcia awarii TIR-a?

Transport niskopodwoziowy – specjalistyczne rozwiązanie dla dużych ładunków

Do transportu ładunków o dużych rozmiarach oraz masie stosuje się specjalistyczne naczepy niskopodwoziowe. Awaria samochodu ciężarowego to jedna z częstszych przyczyn użycia tego sprzętu. Warto wiedzieć, że wyposażenie niskopodwoziowe nie należy do najtańszych, więc dysponują nim jedynie specjalistyczne firmy, takie jak np. JAREX – Pomoc Drogowa Wrocław, która specjalizuje się w tego typu usługach i zatrudnia najlepszych specjalistów. Fachowy przewóz przy jego zastosowaniu wymaga również dużej wiedzy oraz odpowiedniego zaplecza, pozwalającego na szybkie przeprowadzenie niezbędnych prac.

Tereny wokół Wrocławia charakteryzują się wysokim natężeniem ruchu ciężarowego, co spowodowane jest z jednej strony wysoką aktywnością gospodarczą firm, mających tutaj zaplecze wytwórcze i logistyczne, z drugiej natomiast – dużym znaczeniem dróg, zlokalizowanych w okolicach tego miasta, dla sieci transportowej kraju. Awarie samochodów ciężarowych nie należą więc tutaj do rzadkości. Na szczęście kierowcy i firmy transportowe, które ich doświadczają, mogą liczyć na fachową pomoc wyspecjalizowanych podmiotów, świadczących usługi w zakresie transportu niskopodwoziowego. Dzięki nim możliwy jest przewóz niesprawnego wozu w dowolne miejsce w kraju.

Mobilny serwis opon

Przebicie opony to jedna z najczęstszych usterek samochodów, szczególnie podczas pokonywania dalekich tras. W przypadku pojazdów osobowych usunięcie problemu tego typu nie jest szczególnie trudne, jednak gdy mowa o samochodach ciężarowych – należy brać pod uwagę fakt, że stopień komplikacji działań będzie znacznie większy. W przypadku uszkodzenia opony w pojazdach ciężarowych niezwykle pomocny jest wtedy mobilny serwis Wrocław – zapewnia szybką wymianę koła lub prace wulkanizacyjne, wykonywane w miejscu, w którym doszło do awarii. Firmy, zapewniające tego typu usługi, działają przy tym często przez całą dobę i zapewniają szybki powrót samochodu na trasę. Jest to ważne nie tylko ze względu na wygodę – równie istotna jest kwestia finansowa: pojazd uszkodzony, stojący na poboczu, nie generuje zysków dla firmy.

Holowanie ciężarówek

Przemieszczenie niesprawnego samochodu ciężarowego – przez jego holowanie lub umieszczenie na lawecie – nie jest łatwe, szczególnie, jeżeli porównać je z analogicznym procesem, dotyczącym samochodu osobowego. Konieczne jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu, odpowiednie mocowanie oraz narzędzia, dopasowane do danego typu pojazdu. Dodatkowo należy dostosować się do szczególnych wytycznych, dotyczących tych działań – konieczne jest przykładowo sztywny hol, a dopuszczalna podczas takiej jazdy prędkość jest znacznie niższa niż w zwykłym ruchu drogowym. Nie zawsze jest to również rozwiązanie możliwe do przeprowadzenia. Na szczęście w sytuacji, gdy nie ma możliwości odholowania pojazdu ciężarowego, transport niskopodwoziowy może być w tym przypadku szczególnie pomocy.