Bezpieczne i niezawodne diody LED

Aby komercyjne systemy oświetlenia fluorescencyjnego można było ściemniać, może to sporo kosztować, ale diody LED, jako urządzenia półprzewodnikowe, są z natury kompatybilne z wieloma elementami sterującymi.

Niektóre diody LED można nawet przyciemnić do 10 procent mocy świetlnej, podczas gdy większość lamp fluorescencyjnych osiąga tylko około 30 procent pełnej jasności. Diody LED oferują również ciągłe ściemnianie, w przeciwieństwie do stopniowego przyciemniania, w przypadku którego przejście ze 100 do 10 procent strumienia świetlnego jest płynne i sprawne, a nie warstwowe. Mniej niż 10 procent mocy zużywanej przez lampy żarowe jest faktycznie przetwarzane na światło widzialne, a większość mocy jest przetwarzana na podczerwień (IR) lub ciepło. Nadmierne ciepło i promieniowanie ultrafioletowe (UV) stanowią zagrożenie poparzeniem ludzi i niektórych wrażliwych materiałów. Diody LED praktycznie nie emitują IR ani UV. Diody LED emitują ogromną większość swojej energii w świetle widzialnym, niewielką ilość w widmie w podczerwieni i praktycznie żadnej w części ultrafioletowej widma. Oznacza to, że diody LED są w stanie bezpiecznie i niezawodnie oświetlać przedmioty wrażliwe na promieniowanie UV, takie jak dzieła sztuki, które z czasem ulegną zniszczeniu i wyblaknięciu, jeśli zostaną wystawione na tego rodzaju emisje.

Gwałtowne postępy w technologiach oświetleniowych LED, wraz z dalszymi usprawnieniami na horyzoncie, spowodowały obniżenie kosztów i zwiększenie niezawodności diod LED.

I choć kuszące może być założenie, że naświetlacz led jest właściwym wyborem do wszystkich zastosowań ze względu na efektywność energetyczną, wybór powinien opierać się na kombinacji czynników, w tym jakości i dystrybucji światła, ściemniania i oczekiwanego czasu trwałości. Dzisiaj światło może zrobić znacznie więcej niż rozjaśnić wnętrza czy ulice. Może zmniejszyć nasz wpływ na środowisko, uczynić nasze otoczenie bezpieczniejszym lub zwiększyć komfort i produktywność każdej przestrzeni wewnętrznej. Połączenie oświetlenia LED z inteligentnymi czujnikami i sterownikami może pomóc w tworzeniu inteligentniejszych i bardziej zrównoważonych rozwiązań.