Ciekawe stadiony w Portugalii

Także w kraju ze stolicą w Lizbonie panuje uwielbienie dla jednej z najpopularniejszych dyscyplin sportu, jaką jest futbol. Nie brakuje tam obiektów, które wręcz zapierają dech w piersiach.

Tym chyba najsłynniejszym jest Estádio da Luz. Został on otwarty w październiku 2003, niemal na pół roku przed odbywającym się właśnie w Portugalii turniejem Euro 2004. Jest on swoistym następcą zainaugurowanego w 1954 roku obiektu znanego jako A Catedral. Oba stadiony gościły i goszczą Benfikę Lizbona. Ten jeden z najbardziej utytułowanych portugalskich kubów w sumie trzydzieści sześć razy (!) zdołał zdobyć trofeum dla najlepszej krajowej ekipy. Taki dorobek naprawdę musi robić wrażenie. Jeśli dodamy do tego sukcesy na arenie europejskiego: na przykład Puchar Mistrzów Krajowych 1961,1962; oraz dwa finały Ligi Europy, widać, że i na krajowym podwórku jest to ekipa nie byle jaka. Stadion Światła, jak brzmi polska nazwa stadionu, może pomieścić w sumie ponad sześćdziesiąt pięć tysięcy fanów. Taka pojemność imponuje. Tym bardziej że zwykle sympatycy stołecznego klubu potrafią zgotować swym ulubieńcom naprawdę gorący doping. Na terenie stadionu znajduje się też klubowe muzeum, które również warto odwiedzić.

Jednym z największych rywali Benfiki jest FC Porto. Także i oni potrafią zaznaczyć się na krajowym i europejskim horyzoncie piłkarskim. Najlepszym tego dowodem jest sensacyjnie wygrana w 2004 roku Liga Mistrzów. Na co dzień drużyna z północy kraju występuje na Estádio do Dragão (Stadion Smoka). Jest on nieco mniej pojemny od poprzedniego, bo mieści nieco ponad 50 tysięcy ludzi. Także i oni potrafią jednak zgotować fantastyczną atmosferą. Obiekt również został wybudowany z okazji rozegranych ponad 18 lat temu mistrzostw Starego kontynentu. W swej kilkunastoletniej historii odbyły się na nim między innymi takie piłkarskie pojedynki jak: mecz otwarcia wspominanych mistrzostw, jak i spotkanie 1/2 finału. Niewątpliwie jest to jeden z najważniejszych stadionów dla całej futbolowej mapy Portugalii.

Mniejszym od opisywanych, jednak za to bardziej urokliwie położonym jest Estádio AXA w Bradze. Miasto jest wysunięte na północ jeszcze bardziej niż Porto. Wyjątkowość stadionu AXA, którego pojemność trybun to 30 tysięcy miejsc, polega na tym, że jego trybuny otoczone są przez… kamienne wzgórze. Robi to zgoła niecodzienne wrażenie. Stadion dostał zresztą kilka wyróżnień w środowisku architektonicznym. Także on powstał na potrzeby EURO 2004. Występująca w portugalskiej elicie drużyna Sportingu Braga nie osiąga może spektakularnych wyników, jednak utrzymuje się z reguły w górnych rejonach tabeli.

Wspominaliśmy już tu o muzeum klubowym. W muzeum bądź w sklepie kibica, z pewnością wielu będzie chciało sprawić sobie pamiątkę. W przypadku takich wydatków dobrze jest mieć przy sobie gotówkę. Jako że Portugalia znajduje się w strefie euro, nie będzie problemów z wymianą walut. Jeżeli dokonaliśmy tego już jakiś czas wcześniej, warto byłoby sprawdzić ważność banknotów. Gdyby niektóre z nich były nieważne można je bez problemu wymienić na nowsze odpowiedniki. Taką usługę oferuje wiele kantorów.

Jeśli jednak Portugalia nie wystarczy, aby zapełnić urlopowe dni, wówczas polecamy udać się do stolicy Adriatyku, czyli Chorwacji. Jeśli przed wyjazdem do głowy przychodzi nam myśl, Chorwacja waluta, to przychodzimy z odpowiedzią. Zarówno niezbędne w Portugalii euro i kuny chorwackie potrzebne na drobne zakupy w Chorwacji dostaniesz bezpośrednio w kantorze wymiany walut Tavex. Kantor oferuje także innowacyjną funkcję dostawy waluty do domu.