Jak rzeczoznawca samochodowy może Ci pomóc przy zaniżonym odszkodowaniu?

Na drodze mogą wydarzyć się różne sytuacje. W tym stłuczka czy kolizja. W takiej sytuacji poszkodowany kierowca ma prawo do odszkodowania z polisy OC. Składa odpowiedni wniosek, a firma ubezpieczeniowa wycenia szkodę i proponuje określoną kwotę do wypłaty. Niestety, dość często zdarza się, że ubezpieczyciele zaniżają wartość odszkodowania. W takim przypadku warto jest zwrócić się do niezależnego rzeczoznawcy motoryzacyjnego z firmy odszkodowawczej TB Ekspert. Ten skutecznie może pomóc w uzyskaniu wyższego odszkodowania.

Kim jest i czym zajmuje się rzeczoznawca samochodowy?

Rzeczoznawca samochodowy jest wykwalifikowanym specjalistą, którego zadaniem jest ustalenie przebiegu powstania szkody, określenie dokładnie do jakich szkód doszło oraz wycena ich naprawy. Mówiąc o rzeczoznawcach samochodowych najczęściej ma się na myśli pracowników firm ubezpieczeniowych. Ci oczywiście z ubezpieczycielami współpracują, ale nie tylko. Z usług rzeczoznawców samochodowych korzystają także choćby warsztaty samochodowe, sądy oraz osoby fizyczne, właściciele samochodów. Na rynku działają bowiem niezależni rzeczoznawcy samochodowi. Dlatego każdy poszkodowany kierowca może wynająć rzeczoznawcę samochodowego jeśli uważa, że firma ubezpieczeniowa zaniżyła wartość odszkodowania. Ten obiektywnie i rzetelnie oceni straty, a jego ekspertyza może posłużyć do odwołania się od decyzji firmy ubezpieczeniowej.

Spotkanie z rzeczoznawcą samochodowym

Jeśli decydujemy się na wynajęcie rzeczoznawcy samochodowego to pamiętać trzeba, aby do takiego spotkania odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim przygotować należy wszystkie potrzebne dokumenty. Mowa tu o dokumentach dotyczących auta (dowód rejestracyjny, polisa OC), zdjęciach z miejsca zdarzenia oraz dokumentach otrzymanych od ubezpieczyciela sprawcy. Podczas spotkania i rozmowy z rzeczoznawcą przedstawić należy swoja wersję wydarzeń dotyczącą powstania szkody. Oczywiście przedstawić należy szczegółowych wykaz wszystkich szkód jakie powstały w wyniku zdarzenia. Może się także zdarzyć tak, że rzeczoznawca będzie chciał jeszcze raz dokonać oględzin samochodu w warsztacie samochodowym. To dobre rozwiązanie ponieważ wcześniej sami mogliśmy przeoczyć jakąś usterkę.

Kiedy skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego?

Z usług rzeczoznawcy samochodowego skorzystać można w różnych sytuacjach. Jedną z nich jest oczywiście zaniżone odszkodowanie z OC. Ale nie jest to jedyna sytuacja. Inną sytuacją jest uznanie przez ubezpieczyciela szkody jako szkodę całkowitą. Oznacza to przeznaczenie auta do kasacji co niekoniecznie jest korzystnym rozwiązaniem dla właściciela auta. W takiej sytuacji bowiem właściciel auta otrzyma jedynie odszkodowanie pomniejszone o szacunkową wartość wraka. Z rzeczoznawcy samochodowego skorzystać można także sprzedając auta. Zwłaszcza w sytuacji jeśli właściciel nie jest pewny ile jego samochód może być aktualnie wart.