Jak wypożyczyć samochód w Egipcie?

Egipt jest w czołówce najpopularniejszych kierunków turystycznych. Tym, co wiele osób przyciąga kraju faraonów, są oczywiście wspaniałe zabytki. Nie wszyscy jednak chcą je zwiedzać w ramach wycieczki zorganizowanej – wolą zrobić to na własną rękę. Jak w tym celu wypożyczyć auto będąc już na miejscu?

Gdzie można w Egipcie wynająć samochód?

Wynajem samochodu jest w Egipcie bardzo popularną usługą wśród turystów. Można to zrobić na każdym lotnisku międzynarodowym oraz w większości kurortów, np. Hurghadzie albo Sharm El Sheikh. Wypożyczalnie aut często działają przy dużych hotelach, prócz tego w większych egipskich miastach można znaleźć siedziby dużych, międzynarodowych sieciówek – ich placówki są zazwyczaj w centrum oraz blisko chętnie odwiedzanych atrakcji turystycznych.

Raczej nie poleca się wynajmu samochodu od prywatnych osób oraz firm, których wiarygodność ciężko zweryfikować – w razie problemów bardzo trudno będzie dochodzić roszczeń lub nieuczciwa firma zacznie domagać się dużo wyższej opłaty niż to było ustalone na początku.

Auto w Egipcie można wynająć także na dłuższe trasy do innego miasta, choć zwykle trzeba taki cel zadeklarować w umowie. Na wycieczki po egipskiej pustyni zalecane jest auto terenowe, przystosowane do jazdy po tak wymagającym terenie – zwykła osobówka sobie nie poradzi, a jak na pustyni dojdzie do awarii auta, to wypożyczalnia może kosztami naprawy obarczyć klienta.

Ile taka usługa kosztuje?

Wynajem samochodu w Egipcie nie jest przesadnie drogi. Przed wyjazdem warto sprawdzić aktualne ceny np. na https://okiemturysty.pl/porady/ceny-w-egipcie/. Najdrożej jest zwykle w wypożyczalniach na lotniskach, ale tak naprawdę zależy to od marki auta oraz długości umowy – często bardziej się opłaca wziąć samochód od razu na dwa tygodnie niż wynajmować za każdym razem inny samochód tylko na jeden dzień. Średnio za dzień korzystania z wynajętego samochodu turysta musi zapłacić 70-80 zł. Auta premium są prawie dwukrotnie droższe, a za SUV-y i terenówki płaci się nawet 300-400 zł dziennie. Możesz też wybrać hotele z rafą: https://okiemturysty.pl/najlepsze-hotele-z-rafa-w-egipcie/.

Czy wystarczy mieć polskie prawo jazdy?

Do jazdy samochodem po Egipcie upoważnia wyłącznie egipskie lub międzynarodowe prawo jazdy. Dokument z kraju pochodzenia turysty nie wystarczy i spotka się on z odmową realizacji usługi w wypożyczalni, dlatego warto samochodową wycieczkę zaplanować jeszcze przed podróżą do Egiptu.

Międzynarodowe prawo jazdy wyrabia się w starostwie powiatowym. Nie wymaga się zdawania dodatkowych egzaminów, trzeba jedynie zapłacić za wydanie dokumentu, a czas oczekiwania to 3 dni robocze.