Na czym dokładnie polega zakuwanie węży?

Węże hydrauliczne są przewodami używanymi w wielu różnych instalacjach, między innymi są one spotykane w branży przemysłowej czy w rolnictwie. Żeby połączyć ze sobą odpowiednie elementy układu hydraulicznego, węże muszą być zakute. Czym dokładnie jest zakuwanie węży?

Obecnie zakuwanie przewodów hydraulicznych jest powszechnie zlecaną usługą, której celem jest uzyskanie odpowiedniego przewodu posiadającego właściwe parametry techniczne. Warto zatem przyjrzeć się bliżej tego typu pracom oraz używanym podczas nich sprzętom.

Jakie elementy są używane do zakuwania węży?

Pierwszym z nich jest wybranie potrzebnego węża do jego zakucia. Dopasowywane są one do konkretnego przeznaczenia, ponieważ każda instalacja czy sprzęt pracują w nieco innych warunkach.

Następnie należy dobrać końcówki węża. Są one dopasowywane do średnicy zakuwanego przewodu, a także do sprzętów, które mają być obsługiwane przez przygotowywany element. Końcówki, nazywane też okuciami czy zakuwkami są dzielone na gwintowane oraz na niegwintowane.

W końcu zakuwanie przewodów hydraulicznych wymaga też zastosowania tulei zaciskowej. To element, który ma łączyć te dwa elementy, czyli wąż oraz końcówkę.

Zakuwanie przewodów hydraulicznych – krok po kroku

Przeprowadzenie prac polegających na zakuwaniu węży hydraulicznych rozpoczyna się od docięcia węża na odpowiednią długość. Następnie umieszcza się w jego środku tuleje zaciskową oraz końcówki. Potem cały wąż z tuleją oraz z końcówkami umieszczane są w prasie. Prasa ta łączy ze sobą wszystkie z tych elementów zgodnie ze średnicą zakucia. Na końcu zaprasowuje się tulejkę.

Warto też wskazać, że zakuwanie przewodów hydraulicznych wymaga przeprowadzenia ich dokładnego sprawdzenia pod kątem szczelności, dlatego wykonuje się odpowiednie testy szczelności.

Jeżeli firma potrzebuje węża hydraulicznego z końcówkami, wtedy może ona zlecić zakuwanie węży firmom posiadającym właściwe zaplecze do wykonania tego typu robót. Z ich ofertami można zapoznać się w internecie już teraz.