Odkup odszkodowań OC – co musisz wiedzieć na ten temat?

Częstą praktyką ubezpieczycieli jest zaniżanie odszkodowań za kolizję drogową. Na szczęście nie trzeba godzić się z zaproponowaną kwotą – można skorzystać z usług firm, które specjalizują się w odkupowaniu odszkodowań OC.

Jak przebiega proces odkupu odszkodowań?

Proces odkupu odszkodowania komunikacyjnego jest prosty i nie wymaga wielkiego nakładu sił poszkodowanego. Jest to działanie w pełni legalne i możliwe dzięki odpowiednim zapisom w Kodeksie Cywilnym. Podstawowym warunkiem, by móc skorzystać z takiej możliwości jest rozliczenie szkody na podstawie kosztorysu. Ważny jest też czas – od momentu zdarzenia nie może upłynąć więcej jak trzy lata.

Jeśli poszkodowany spełnia te wymogi, może skontaktować się z firmą odszkodowawczą i przesłać jej dokładny kosztorys. Firma analizuje i ocenia, czy i jak bardzo ubezpieczyciel obniżył kwotę odszkodowania. Następnie poszkodowany otrzymuje ofertę – jeśli zdecyduje się przyjąć zaproponowane pieniądze, zostaje podpisana umowa, a roszczenia przekazywane są za pomocą cesji wierzytelności (która może dotyczyć tylko szkody rzeczowej). Poszkodowany otrzymuje ustalone w ofercie wynagrodzenie za sprzedaż szkody, a prawo do roszczenia przejmuje firma i to ona zajmuje się sprawą z ubezpieczycielem.

Uzyskanie odszkodowania bez rozprawy sądowej

Możliwe jest, że poszkodowany zostanie wezwany do sądu w roli świadka. Ma to związek z działaniami firmy już po wypłaceniu pieniędzy klientowi. Gdy negocjacje z ubezpieczycielem nie przyniosą efektu, to sprawa może trafić do sądu. W takim przypadku poszkodowany może zostać wezwany, by udzielić informacji w sprawie wypadku i samego procesu likwidacji szkód.

Poszkodowany na koniec musi rozliczyć się z urzędem skarbowym. Firma zapłaci zaliczkę na podatek, a do końca lutego następnego roku prześle klientowi odpowiedni PIT.

Najważniejszą zaletą odkupu odszkodowań OC są finanse – zaproponowana przez firmę TB Ekspert kwota jest często znacznie wyższa od sumy, którą można otrzymać od ubezpieczyciela. Istotny jest też czas – pieniądze przekazywane są w krótkim czasie po podpisaniu umowy, bez względu na wynik dalszych rozmów firmy z ubezpieczycielem.