Stosowanie herbicydów w kukurydzy

Kukurydza jest rośliną, która niekorzystnie reaguje na obecność innych roślin w uprawach, dlatego należy zwrócić uwagę na chwasty.

Będzie to istotne, zwłaszcza na samym początku rozwoju, w pierwszym miesiącu, kiedy tworzone są pierwsze liście właściwe. W uprawie kukurydzy znajdziemy wiele różnych chwastów, mogą być to przykładowo chwasty dwuliścienne, które możemy zredukować przy pomocy w herbicydów. Jest to metoda bezpieczna oraz skuteczna, herbicydy działają selektywnie, porażając jedynie określone rodzaje roślin.

Stosowanie herbicydów w kukurydzy

Odchwaszczanie upraw kukurydzy

Stosowane są opryski przedwschodowe, w tym przypadku warto znać historię upraw, wiedzieć jakie chwasty pojawiały się w poprzednich latach, co może pozwolić na dobranie odpowiedniego herbicydu. Stosowanie doglebowe zatrzymuje wzrost chwastów z nasion, co pozwala kukurydzy na rozwój pierwszych liści. W kukurydzy możemy spotkać takie chwasty, jak szarłat szorstki, komosa biała, psianka czarna oraz wiele innych. W kolejnych fazach rozwoju chwastów będziemy stosowali oprysk na chwasty, będzie on działał na liście oraz na łodygi roślin.

Termin oprysku może zależeć w dużej mierze od opadów, temperatury, w przypadku kiedy wiosna jest ciepła oraz wilgotna, możemy spodziewać się, że chwasty zaczną rozwijać się dużo szybciej niż przykładowo w okresach suchych. Środki zawarte w herbicydach wnikają przez liście i łodygi, mogą zachwiać proces fotosyntezy, jak również procesy na poziomie komórkowym w roślinach. Herbicydy mają na celu spowodowanie obumarcia określonych typów roślin, czy też zmniejszenie ich wysokości, uszkodzenie systemu korzennego. Dzięki temu nie będą one konkurowały z kukurydzą o wodę, z pewnością może to przyczynić się do uzyskania wyższych plonów. Niektóre rodzaje chwastów mogłyby obniżyć plony o 20-30%, zatem wczesna identyfikacja chwastów, ich rodzaju oraz dobranie właściwego herbicydu, jest w tym przypadku bardzo istotne.

Bardzo istotne jest prawidłowe dobranie proporcji herbicydów na 1 hektar upraw. Więcej na ten temat możemy przeczytać na stronie https://zwalczamychwasty.pl/kukurydze-warto-odchwascic-szybko/. Znajdziemy tam wiele cennych porad dotyczących uprawy kukurydzy, dowiemy się, jak herbicydy wpływają na chwasty na różnych etapach rozwoju.