Uszkodzoną turbosprężarkę zazwyczaj udaje się naprawić

Turbosprężarka jest ważnym elementem silnika i odpowiada za prawidłowe przyspieszenie, moc silnika i wykorzystanie paliwa.

Jednak nieprawidłowo używana może ulec poważnej awarii, również jakość oleju, z którego korzystamy, ma wpływ na jej działanie. Jeśli turbosprężarka zostanie uszkodzona, jej wymiana może okazać się bardzo kosztowna, dlatego jeśli jest taka możliwość, turbosprężarkę poddaje się procesowi regeneracji i wymieniane są uszkodzone części, a nie cały sprzęt. Aby taki proces przeprowadzić, należy wybrać profesjonalny zakład samochodowy z wykwalifikowanymi serwisantami. W pierwszej kolejności części są czyszczone i sprawdzane. Pomiar i kontrola wewnętrznych średnic obudowy i zewnętrznych średnic wału określi, które części można ponownie wykorzystać, a które należy wymienić na nowe.

Pęknięte obudowy również będą wymagały wymiany. Równowaga jest wszystkim. Nawet najmniejszy brak równowagi może spowodować rozpad zespołu turbosprężarki. Sprężarka i koła turbiny są wyważane indywidualnie, a następnie cały układ turbosprężarki jest wyważany.

Wkład turbosprężarki jest montowany z nowymi łożyskami i uszczelkami. Wał wiruje na cienkiej warstwie oleju, podobnie jak wał korbowy w silniku. Zużyte łożyska powodują nadmierny luz wału. Olej może przedostawać się przez uszczelki, w takiej sytuacji z rury wydechowej wydostają się chmury niebieskiego dymu przy doładowaniu, i jest to zazwyczaj pierwszy objaw, że turbosprężarka uległa awarii. W takich sytuacjach zaleca się, aby została przeprowadzona regeneracja turbo. Wkład turbosprężarki jest umieszczany z powrotem między obudową boczną gorącą i zimną. Po zakończeniu montażu siłownik przepustnicy jest sprawdzany pod kątem ciśnienia, aby sprawdzić, czy otwiera wewnętrzną przepustnicę pod właściwym ciśnieniem. Uszkodzone, pęknięte lub zużyte uszczelnienia między sprężarką a silnikiem pozwolą na wyciek oleju do układu wydechowego, dlatego turbosprężarka musi pracować ciężej, aby zwiększyć ciśnienie powietrza, co powoduje jej uszkodzenie.